Nauka języka angielskiego dla dzieci

Nauka języka angielskiego dla dzieci – techniki i sposoby.

Nauka języka angielskiego dla dzieci. Jak sprawić, aby dziecko uczyło się efektywnie? Przygotowaliśmy dla Was sprawdzone techniki i sposoby.

Słówka i słówka – ile razy słyszymy, że im więcej się ich zna, tym lepiej… Ale czy znając kilka słówek na krzyż jesteśmy w stanie ułożyć pełnowartościowe zdanie? Pewnie, że nie! Sklecimy z tego pewną frazę, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, iż w ten sposób powstanie coś podobnego do „Kali jeść, Kali pić”. O ile, oczywiście, nie stworzymy (całkiem przypadkowo) zwrotu, który będzie idiomem i będzie znaczyć coś całkiem innego, niż myślimy…

Słówka nie, a więc co zamiast nich? Uczyć się tylko gramatyki? My jesteśmy dalecy od uczenia wszystkich prawideł na sucho i mamy dla świetną metodę. Jest to nauka fraz i zwrotów. W nauce języka angielskiego u naszych dzieci postawmy również na naukę fraz i zwrotów. Rozpocznijmy od krótkich fraz – są one łatwe do zapamiętania i praktyczne. Wystarczy kilkanaście fraz, aby poprowadzić krótką rozmowę i przełamać barierę językową.

Przejdźmy jednak do sedna. Nauka języka angielskiego dla dzieci – jakie są sprawdzone techniki i sposoby?

Skojarzenia

Weźcie kartkę, a także coś do pisania i spróbujcie narysować/napisać jak najwięcej skojarzeń związanych właśnie z daną frazą, słówkiem. Zróbcię wspólnie dużą burzę mózgów. Możecie użyć do tego słownika. Gwarantujemy, że dzięki tej metodzie mózg o wiele łatwiej zapamięta daną frazę i nie tylko.

Nauka języka angielskiego dla dzieci poprzez fiszki

Jedna z najprostszych, ale i bardzo skutecznych metod nauki fraz i zwrotów. Zapiszcie na karteczkach zdania/frazy. Każdego dnia losujcie po jednym zdaniu. Bawcie się tą frazą w kalambury, malujcie i zgadujcie. Frazy dodatkowo możecie schować w jajka po niespodziankach. Emocje gwarantowane! My stworzyliśmy dla Was 365 angielskich fraz na cały rok dla dzieci. A więc już gotowe – nic tylko korzystać! Do pobrania tutaj.

Uczenie się na głos

Nauka języka angielskiego w ten sposób powoduje, że nasz mózg angażuje się o wiele bardziej niż w przypadku samego czytania w myślach. Udowodniły to przeprowadzone w 2015 roku badania kanadyjskich naukowców, które wyraźnie potwierdziły, że osoby, które czytały na głos zapamiętały o wiele więcej od tych, którzy czytali w ciszy. Zaproponuj swojemu dziecku naukę na głos. Twoje dziecko dodatkowo będzie mówić płynniej i szybciej 😊

Aplikacje mobilne

Skoro nasze dzieci dziś ciągle korzystają z telefonów, tabletów i komputerów, dlaczego nie wykorzystać tego pożytecznie? Do nauki języka angielskiego dla dzieci polecamy aplikację Quizlet, gdzie wpisujemy całe frazy, a następnie przyswajamy je przez powtarzanie. Znajdziemy tutaj ćwiczenia w postaci fiszek, ale także i inne, ciekawe formy jak quiz, memory, czy choćby kosmiczną strzelaninę. Quizlet doskonale pokazuje, że nauka języka obcego może być zabawna!Kolejną aplikacją o której warto wspomnieć jest Kahoot – tworzymy w nim quizy językowe, albo wyszukujemy już gotowe quizy. Może zaangażować w to całą rodzinę i rywalizować w quizie!

Powtarzanie fraz, które już znamy

Może i to oczywiste, ale nasze dzieci bardzo często o tym zapominają. Uczą się z sprawdzianu na sprawdzian, z kartkówki na kartkówkę, zapominając materiał, który opanowały już jakiś czas temu. Postawmy na powtórki, poświęćmy troszkę czasu i razem z naszym dzieckiem powtarzajmy już opanowany materiał – może być w formie zabawy, na wesoło!

Karteczki z frazami w strategicznych miejscach

Jeśli Twoje dziecko jest wzrokowcem wykorzystajcie karteczki samoprzylepne. A gdyby tak na małych karteczkach zapisać frazy i ponaklejać je w różnych miejscach w domu? Przyciągną one uwagę i sprawią, że przy wykonywaniu zwykłych czynności dziecko będzie na nie zerkało. Ta czynność może się świetnie sprawdzić i sprawić, że Twoje dziecko mimochodem zapamięta o wiele więcej zwrotów.

Scenki z wykorzystaniem fraz

Przeprowadzono wiele badań, z których jednoznacznie wyszło, że ucząc się w ruchu zapamiętujemy o dużo więcej! Zaproponuj Twojemu dziecku naukę na świeżym powietrzu, do tego spacer i ruch. Powtarzając frazę dziecko może podskakiwać, truchtać, spacerować. Ta metoda świetnie sprawdza się u dzieci, które uwielbiają ruch. Efekt gwarantowany!

Nauka języka angielskiego dla dzieci poprzez synonimy

Jak wiadomo – praktycznie każde słowo posiada swój odpowiednik, który jest wyrazem bliskoznacznym. Spróbujcie poszukać podobnych zwrotów, jak np. „Would you like to have some tea”, bądź „Do you mind some tea?”, lub „Fancy a cuppa?” (Czy napijesz się herbaty?). W ten sposób dziecko poszerza swoje słownictwo i widzi, że język angielski to nie są sztywne zasady. Nie musimy znać jednej konkretnej frazy, aby się porozumieć. Zamiast niej możemy użyć innej.

Notatki

Zaproponuj swojemu dziecko notatki w języku obcym. Jeśli robicie listę zakupów – spróbujcie zrobić ją po angielsku. Jeśli Twoje dziecko zapisuje na kartce swoje obowiązki domowe – niech spróbuje zrobić to po angielsku. W ten sposób wprowadzacie angielski do Waszego życia codziennego, a dziecko zapamiętuje poprzez pisanie. Banalne – a jednocześnie niezwykle skuteczne.

Sposobów na naukę fraz jest masa, wystarczy wybrać odpowiedni dla swojego dziecka, bądź połączyć kilka z wyżej wymienionych technik. Te techniki z pewnością urozmaicą Twojemu dziecku poznawanie języka angielskiego, a nauka już nigdy nie będzie dla niego nudna i taka sama.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *