Jak pomóc dziecku w motywacji?

Jak pomóc dziecku w motywacji?

Gorsze oceny w szkole, trudne kartkówki i sprawdziany, kłótnia z najlepszym kolegą, stres… To tylko kilka czynników, które mogą wpływać na to, że Twoje dziecko nie ma motywacji do nauki. To wszystko pogarsza się szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy jest szaro, buro i ponuro, dni stają się coraz krótsze, a w ciągu dnia pada deszcz. Wtedy najczęściej zadajemy sobie właśnie to kluczowe pytanie: „Jak pomóc dziecku w motywacji?”. Jak przywrócić mu chęć do nauki? Dlatego też chcemy Ci w tym pomóc…

Przedstawiamy 10 sposobów – jak pomóc dziecku w motywacji do nauki!

1. Nie oczekuj, że Twoje dziecko będzie zawsze zmotywowane! 

Stres w szkole, złe stopnie, kłótnia z najlepszym kolegą/koleżanką, trudne zadania… To tylko kilka czynników, które mogą wpłynąć na to, że Twoje dziecko nie jest zmotywowane do nauki. Bardzo często pomóc tutaj może wprowadzenie czynności powtarzających się, czyli rutyny. Ustalcie z dzieckiem kiedy się uczy, czego, gdzie i w jakim czasie. Takie nawyki związane z uczeniem się z pewnością pomogą Twojemu dziecku.

Jak pomóc dziecku w motywacji?

2. Pamiętaj, nauka języka to jest proces.

Początkowo motywacja Twojego dziecka może być ogromna, a z czasem chęć do nauki może się zmniejszyć. To jak najbardziej naturalne. Kiedy coś zaczynamy jesteśmy pełni energii i chęci do działania. Z czasem, może maleć, jednak nie możemy się poddawać i porzucać tego. Efekty nauki języka nie są natychmiastowe, jest to długotrwały proces, jednak niezwykle satysfakcjonujący, który z pewnością przyda się Twojemu dziecku.  

3. Pamiętaj, aby określić wyraźnie cel nauki swojego dziecka. 

Nigdy nie będzie całkiem zmotywowane, jeśli nie ustalicie po co się uczy tego języka. Określcie wyraźnie z jakiego powodu się uczy, dlaczego i do czego taka znajomość języka obcego może się mu przydać. Znając cel, do którego dąży motywacja będzie większa i Twoje dziecko chętniej będziesz się uczyć.

4. Pamiętaj, że język jest potrzebny do wielu rzeczy.

M.in. w szkole, w pracy, w podróży, w swobodnym komunikowaniu się, czy choćby czytaniu książek, oglądaniu seriali bądź filmów. Dlatego warto, aby Twoje pociecha uczyła się języka obcego – z pewnością dzięki niemu otworzą się przed nim jeszcze większe możliwości.

5. Jeśli Twoje dziecko ma spadek motywacji…

Powiadom o tym lektora, daj znać w biurze. Nie rezygnujcie z nauki języka. Taka rozmowa z lektorem może bardzo dużo pomóc – wskaże jakie kroki można podjąć, aby przywrócić dziecku chęć uczenia się. Może zaproponuje jakieś ciekawe zabawy, które uatrakcyjnią jego naukę albo zaproponuje inne, równie ciekawe i skuteczne rozwiązania.

6. Nagradzaj swoje dziecko.

Wszyscy lubią nagrody. A szczególnie dzieci! Dlatego zastosuj tutaj metodę „marchewki” – za każdy duży sukces nagrodź swoje dziecko. Szczególnie skup się tutaj na pochwaleniu procesu, który towarzyszył Twojemu dziecku w osiągnięciu celu. Dzięki temu Twoje dziecko będzie o wiele chętniej zmierzać po kolejne osiągnięcia.

7. Zachęcaj do chodzenia na zajęcia.

Czasem są takie dni, kiedy przychodzi dziecko i mówi „Mamo, mi się tak bardzo nie chce iść na te zajęcia… Mogę nie iść?”. To normalne, że komuś się czasem czegoś nie chce zrobić. Tak samo jest z chodzeniem na zajęcia. Mimo to nie rezygnujcie z nich, później może być ciężej nadrobić zaległości. Dlatego też zachęć swoje dziecko do tego, aby jednak poszło na nie. Np. podkreśl, że spotka się ze swoimi kolegami, zobaczy swojego ulubionego lektora, a także miło spędzi czas.

8. Pomyśl, dlaczego Twoje dziecko odkłada naukę na później.

To ważny klucz do zmotywowania się. W zasadzie od tego punktu warto zacząć. Może dany materiał jest dla Twojego dziecka za trudny? Albo też jest go za dużo? Warto ustalić co jest powodem przekładania nauki na późniejszy czas i spróbować rozwiązać ten problem, np. poprzez podzielenie materiału na mniejsze partie, czy poproszenie lektora o ponownego wytłumaczenie danego materiału.

9. Nie nastawiaj dziecka negatywnie.

Przez to jego chęci tylko się zmniejszą. Pokaż mu, że znajomość języka to coś bardzo przydatnego w życiu. Nigdy, ale to przenigdy nie mów przy nim, że nie nadaje się do tego języka i do jego nauki. Nie krytykuj go, bo to najgorsze, co możesz zrobić. Nastrój swoje dziecko pozytywnie, przez to nauka będzie sprawiała mu większą radość i szybciej będziesz widzieć efekty jego nauki.

10. Pamiętaj, nie pozwól dziecku tracić motywacji!

A przynajmniej postaraj się tego nie robić 🙂 To nie jest prosta sprawa, ale wierzymy w to, że Ci się uda! Zawsze możesz powrócić do tego wpisu i jeszcze raz przypomnieć sobie jak pomóc dziecku w motywacji 🙂 Zachęcamy Cię także do zajrzenia na naszego Facebooka, gdzie znajdziesz masę ciekawych treści dla Ciebie i Twojego dziecka, które pomogą właśnie w motywacji.

Ekipa Royal Kids

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *